LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner
27.01.12

Palác Hampton

Sdílej článek na Facebooku

Původně statek rytířů, který přestával sloužit svému hospodářskému účelu, se pomalu ale jistě chystal a svou proměnu v královský palác nebývalých rozměrů.

Přišel rok 1494 a s ním i dvořan a nejvyšší komoří krále Jindřicha VII, sir Giles Daubeney který potřeboval dům v blízkosti Londýna, kde by mohl krále nechat odpočívat a věnovat se mu v klidu. Král i jeho rodina byli v oblasti Hamptonu velmi spokojení a několikrát je Jindřich s chotí zdrželi i na delší dobu. Není proto divu, že i za tu krátkou dobu působení Jindřicha na trůnu (1485-1508) se Hamptonu dostalo spoustu velkolepých dárků a investic a v té době už poměrně honosné sídlo značně získalo na hodnotě. 

Ani sir Daubeney ale nevlastnil pronájem věčně, přišel rok 1514 a s ním Thomas Wolsey. Arcibiskup z Yorku a první ministr krále, převzal nájem tohoto sídla po siru Daubeneyovi. Biskup s rytíři uzavřel novou nájemní smlouvu na dobu 99 let, v tomto zlomovém období, respektive v dalších sedmi letech nechal biskup celé sídlo zrekonstruovat a vlastně tím vytvořil původní základ současné podoby paláce Hampton. Původní plány počítali s vytvořením kardinálského renesančního sídla po vzoru Italských církevních paláců. Protože byl ale biskup velký přítel nového krále Jindřicha VIII a po dobu více než deseti let mu bude sloužit jako ministr, rozhodl se palác vybudovat tak aby mohl sloužit i královské rodině. Nechal proto postavit nové luxusní soukromé pokoje pro vlastní potřebu a navíc tři nové apartmány pro královu rodinu. Jeden pro krále Jindřicha VIII, další pro královnu Kateřinu a poslední pro jejich dceru princeznu Marii.

Biskup Wolsey používal sídlo Hampton jako reprezentativní sídlo biskupa, přesto že vlastnil York palác v Londýně, sídlo Hampton sloužilo daleko lépe pro zábavu a pořádání významných státních banketů a přijímání návštěv. V letech 1520 se v Hamptonu konala nejedna honosná slavnost při příležitosti podpisů smluv, které pomohli Anglii zlepšit její postavení v Evropě. Stalo se tak nevyhnutelné a král Henry VIII si sídlo Hampton jednoduše přivlastnil, nebylo přeci možné, aby tak honosné sídlo vlastnil kdokoli jiný nežli král. Poté co se Jindřich VIII snažil o rozvod s Kateřinou, protože mu nemohla dát syna, přišel rok 1525, kdy Jindřich zahořel láskou k mladé dvorní dámě Anně Boleynové a v roce 1528 tak definitivně biskup Wolsey přichází o Hampton tak i o palác York a vše je teď krále Jindřicha VIII.

Jindřich VIII za zhruba deset let zhodnotil sídlo Hampton téměř dvaašedesáti tisíci librami, což je v přepočtu na dnešní dobu zhruba osmnáct milionů liber. Za dobu svého vládnutí Jindřich postavil a vlastnil mnoho domů, žádný pro něj ale nebyl tak důležitý, jako Hampton palác. Nechal zde postavit například poslední středověkou aulu anebo první tenisový kurt. Následně vzniklo v nyní už paláci Hampton spoustu nových nádherných zahrad, ale také bowlingové dráhy, nové kaple, velkolepá společná jídelna, zvaná Velký sál, do paláce byl dokonce zaveden vodovod, pomocí olověných trubek a táhl se celé tři míle až z Coombe Hill v Kingstonu. Protože měl Jindřich mnoho manželek a tak každé z nich samozřejmě přistavil, nebo přestavěl novou část paláce, jen své komnaty přestavěl nejméně šestkrát. Palác již ubytovával mnoho služebnictva, dvořanů a úředníků. V roce 1546 kdy palác Hampton hostil francouzského velvyslance, musel král ubytovat v paláci i celý doprovod který čítal přes dvě stovky pánů. Za rok po úmrtí krále Jindřicha VIII se začal palác Hampton formovat při vlivu jeho dětí, princezen Marie, Alžběty a prince Edwarda. Palác Hampton bude hrát v jejich životě a vládě v Anglii důležitou roli.

Děti krále Jindřicha VIII Hampton milovali a trávili v něm většinu času a v paláci se konali i velmi důležité životní momenty, každého z nich. Princ Edward, byl pokřtěn v královské kapli, princezna Marie tu v roce 1554 strávila líbánky, ani jeden z nich ale palác neobohatil o další stavbu, nebylo potřeba, jejich otec toho vystavěl vskutku mnoho. Jediný kdo v paláci přeci jen něco zbudoval, byla královna Alžběta, vybudovala například kuchyň v nejvýchodnější části paláce. V těchto letech byl Hampton i přes půl století beze změny jedním z nejkrásnějších a nejatraktivnějších paláců v Evropě. Během panování královny Alžběty se Hampton stal ikonou a tradičním místem pro přijímání zahraničních delegací, ale také divadelní jeviště, nebo soud. Doba ale pokročila a změny jistě přijdou s nástupem nového vládce.

Král Jakub I panovník dvou zemí Skotska a Anglie, byl známí jako vášnivý lovec, proto mu Hampton také přirostl k srdci a tak se na vánoce v roce 1603 konal první velkolepí hon. Palác sloužil jako místo pro hry, tance, rauty a divadelní představení a mezi hosty patřil třeba i William Shakespeare. Ačkoli měl král sídlo v centru Londýna na Whitehall, stále častěji využíval Hampton palác a zajistil tak tomuto královskému sídla další náležitou popularitu. Jakub I postavil nové tenisové kurty a nechal vykopat kanál Longford, který přivádí vodu dalekých 11 kilometrů a napájí tak vodou kašny v zahradách paláce Hampton. V paláci se postupem doby začala objevovat také umělecká díla a dala tak počátek několika uměleckým sbírkám, které v paláci jsou.

Vilém Oranžský a Marie II přinesli barokní architekturu a styl pro palác Hampton. Za doby vlády těchto dvou panovníků se některé budovy paláce Hampton kompletně přestavěli a některé části se začali běžně používat k bydlení. Hlavní královské apartmány na jižní a východní straně paláce doznali nejvíce změn. Práce byli zahájeni v květnu 1689, bohužel díky velké rychlosti stavby a špatné kvalitě malty a stavebního materiálu se velká část jižního křídla zhroutila a zabila dva dělníky a dalších jedenáct zranila. Stavba byla samozřejmě obnovena, ale stavělo se již pomaleji a s větším důrazem na kvalitu práce, v paláci bylo v období mezi dubnem 1689 a březnem 1694 proinvestováno dalších 113 tisíc liber a byli postaveny nové apartmány. Do roku 1697 se práce na čas přerušili, přesto se ale palác dočkal velkých změn a proměny. Elegantní barokní fasády nahradily Tudorovské věže a komíny a dominují tak stavbě dodnes. Elegantní krby a architektonické římsy zdobí vnitřky pokojů. Nově palác dostal i zařízení pokojů, nový nábytek a exotické rostliny z celého světa, doplňky z tepaného železa. Vilém roku 1702 umírá v Kensingtonském paláci po komplikacích zranění po pádu z koně, nastupuje další panovník a začíná 18 století s královnou Annou jako panovnicí.


18 století přineslo řadu změn, na kterých se podepsalo několik panovníků, žádné z nich ale nebyli po vzhledové stránce tak důležité a víceméně vzhled paláce nezměnily. V Roce 1796 začala další větší rekonstrukce a po jejím dokončení v roce 1838 nechala královna Viktorie palác Hampton zpřístupnit veřejnosti. V této době má již palác tisíce pokojů a slouží jinému účelu, palác je rozdělen na část kde bydlí lidé, kteří poskytli královské koruně nějakou službu. V letech 1838 až 1851 bylo investováno přes sedm tisíc liber ročně do restaurování některého vybavení paláce, další fázi obnovy, která se táhla až do roku 1900 bylo věnována náležitá pozornost a palác se tak definitivně stává historickou památkou Anglie, přístupnou veřejnosti.

Jak se dostanu do Hamptonského paláce?

Možností je několik a záleží, jakou formu dopravy zvolíte, vlastní vůz nebo některá forma veřejné dopravy vám bude určitě vyhovovat. Pokud tedy zvolíte příjezd vlakem, palác Hampton se nachází v zóně 6 a je třeba se tímto řídit při použití cestovních karet a omezených jízdenek. Vlakem můžete přijet rovnou z centra ze zastávky Waterloo, cesta k paláci Hampton trvá zhruba 35 minut a z nádraží ze zastávky Hampton už jen 200 metrů pěšky přes most a jste na místě.

Cesta autobusem do Hamptonu, je také snadná a rychlá, k paláci jezdí následující autobusové linky, jsou to linka 111, 216, 411, 461, R68, 267 a 513.

Podrobnosti jednotlivých tras najdete níže.

Linka 111- Z letiště Heathrow Central, Cranford, Hounslow, Hampton a konečná Kingston.Linka 216- od Staines , Ashford, Sunbury, Hampton a Kingston.

Linka 411- ze západu Molesey a Kingston.

Linka 461- Od Chertsey, St Peters hospital, Weybringe, Walton, West Molesey a Kingston - nejede večer ani v něděli.

Linka R68- Od Kew, Richmond, Twickenham, Teddington a Hampton.

Linka 267- z Hammersmith, Brentfort, Isleworth, Twickenham, Fulwell a Hampton. Nejede ve státní svátky a v neděli.

Linka 513- Od Byfleet, Downside, Codham, Oxshott, Esher a Kingston. Jede omezeně zhruba třikrát denně a jen od pondělí do soboty.

Většina autobusů jsou uzpůsobeny i pro vozíčkáře, nejbližší autobusová zastávka je zhruba 200 metrů od vchodu do paláce Hampton.

Pokud přiletíte na některé z Londýnských letišť a budete chtít rovnou navštívit palác Hampton, dostanete se k němu následujícím způsobem.

Pokud přiletíte na letiště Heathrow, pojedete autobusem číslo 111. Z letiště Gatwick se musíte vydat vlakem na nádraží v Clapham a poté přestoupit na vlak do Hamptonu. Z letiště City se přepravíte nadzemkou do Canning Town a dále linkou končící na Waterloo. Odtud pojedete vlakem do stanice Hampton.

Pokud byste chtěli navštívit palác před vaším odletem, nezapomeňte si spočítat čas potřebný k návratu na letiště v rozmezí jedné až jedné a půl hodiny.

Co zajímavého v paláci Hampton uvidím?

Zahrady paláce Hampton.
26 hektarů překrásných udržovaných zahrad, se spoustou šumících fontán, více než 200 tisíc druhů květin a přes 300 hektarů zámeckých parků, to vše na vás čeká v zahradách paláce Hampton, vidět tu nádheru se opravdu vyplatí. Na začátku září můžete v paláci ochutnat slavné hrozny vinné révy vysázené v roce 1768, která dodnes produkuje velmi velkou roční úrodu.

Královská kaple.
Tato významná historická památka je v nepřetržitém provozu neuvěřitelných 450let, má mimořádně bohatou, pestrou historii připomínající vládu nejen Tudorovců. Podle dochovaných záznamů právě zde v roce 1540 předal arcibiskup Cranmer králi Jindřichu VIII dopis popisující obvinění jeho mladé manželky Kateřiny, byla obviněna z necudného chování před svatbou.

Hamptonské bludiště.
Toto světově známé živé rostlinné bludiště vzniklo kolem roku 1700 a nechal ho vystavět Vilém Oranžský. Toto bludiště je přírodní labyrint nejstarší v Anglii, má lichoběžníkový tvar a je přes 800 metrů dlouhý. Labyrint je vysázen z habrů a je velmi pečlivě udržován. Je vytvořen na místě prapůvodního labyrintu vytvořeného pro kardinála Wolseyho.

Kdy mají v paláci Hampton otevřeno?

V paláci Hampton mají otevřeno denně po celý rok s výjimkou vánoc a to konkrétně od 24 do 26 prosince. Otevírací doba paláce, zahrad a parků se řídí sezonou, je opět rozdělena na letní a zimní sezonu a detailní otevírací doba zní následovně.

Palác Hampton a bludiště:
Od 31. října do 24 března je zimní sezona a palác má otevřeno:
Pondělí až neděle a to od 10:00 do 16:30 s tím že poslední vpuštěná návštěva bude v 15:30, resp. v případě bludiště v 15:O45 hodin.

Od 25 března do 27 října je letní sezona a otevřeno je následovně:
Pondělí až neděle od 10:00 do 18:00 a prodej posledních vstupenek do paláce je do 17:00 a do bludiště do 17:15 hodin.

Kolik stojí vstupné do paláce Hampton?

Vstupné pro jednotlivce zakoupené přímo v pokladně paláce stojí pro dospělého 15,95 liber, pro děti od 5 do 16 let stojí vstupné 8 liber a rodinná vstupenka pro dva dospělé a šest dětí stojí 43,46 liber. Studenti a senioři nad 60 let zaplatí za vstupné 13,20 liber.

Letecky do Londýna s volným programem


Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Můžete navštívit

Vaše reklama u nás?

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner