LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner
27.01.12

Palác Hampton

Sdílej článek na Facebooku

Původně statek rytířů, který přestával sloužit svému hospodářskému účelu, se pomalu ale jistě chystal a svou proměnu v královský palác nebývalých rozměrů.

Přišel rok 1494 a s ním i dvořan a nejvyšší komoří krále Jindřicha VII, sir Giles Daubeney který potřeboval dům v blízkosti Londýna, kde by mohl krále nechat odpočívat a věnovat se mu v klidu. Král i jeho rodina byli v oblasti Hamptonu velmi spokojení a několikrát je Jindřich s chotí zdrželi i na delší dobu. Není proto divu, že i za tu krátkou dobu působení Jindřicha na trůnu (1485-1508) se Hamptonu dostalo spoustu velkolepých dárků a investic a v té době už poměrně honosné sídlo značně získalo na hodnotě. 

Ani sir Daubeney ale nevlastnil pronájem věčně, přišel rok 1514 a s ním Thomas Wolsey. Arcibiskup z Yorku a první ministr krále, převzal nájem tohoto sídla po siru Daubeneyovi. Biskup s rytíři uzavřel novou nájemní smlouvu na dobu 99 let, v tomto zlomovém období, respektive v dalších sedmi letech nechal biskup celé sídlo zrekonstruovat a vlastně tím vytvořil původní základ současné podoby paláce Hampton. Původní plány počítali s vytvořením kardinálského renesančního sídla po vzoru Italských církevních paláců. Protože byl ale biskup velký přítel nového krále Jindřicha VIII a po dobu více než deseti let mu bude sloužit jako ministr, rozhodl se palác vybudovat tak aby mohl sloužit i královské rodině. Nechal proto postavit nové luxusní soukromé pokoje pro vlastní potřebu a navíc tři nové apartmány pro královu rodinu. Jeden pro krále Jindřicha VIII, další pro královnu Kateřinu a poslední pro jejich dceru princeznu Marii.

Biskup Wolsey používal sídlo Hampton jako reprezentativní sídlo biskupa, přesto že vlastnil York palác v Londýně, sídlo Hampton sloužilo daleko lépe pro zábavu a pořádání významných státních banketů a přijímání návštěv. V letech 1520 se v Hamptonu konala nejedna honosná slavnost při příležitosti podpisů smluv, které pomohli Anglii zlepšit její postavení v Evropě. Stalo se tak nevyhnutelné a král Henry VIII si sídlo Hampton jednoduše přivlastnil, nebylo přeci možné, aby tak honosné sídlo vlastnil kdokoli jiný nežli král. Poté co se Jindřich VIII snažil o rozvod s Kateřinou, protože mu nemohla dát syna, přišel rok 1525, kdy Jindřich zahořel láskou k mladé dvorní dámě Anně Boleynové a v roce 1528 tak definitivně biskup Wolsey přichází o Hampton tak i o palác York a vše je teď krále Jindřicha VIII.

Jindřich VIII za zhruba deset let zhodnotil sídlo Hampton téměř dvaašedesáti tisíci librami, což je v přepočtu na dnešní dobu zhruba osmnáct milionů liber. Za dobu svého vládnutí Jindřich postavil a vlastnil mnoho domů, žádný pro něj ale nebyl tak důležitý, jako Hampton palác. Nechal zde postavit například poslední středověkou aulu anebo první tenisový kurt. Následně vzniklo v nyní už paláci Hampton spoustu nových nádherných zahrad, ale také bowlingové dráhy, nové kaple, velkolepá společná jídelna, zvaná Velký sál, do paláce byl dokonce zaveden vodovod, pomocí olověných trubek a táhl se celé tři míle až z Coombe Hill v Kingstonu. Protože měl Jindřich mnoho manželek a tak každé z nich samozřejmě přistavil, nebo přestavěl novou část paláce, jen své komnaty přestavěl nejméně šestkrát. Palác již ubytovával mnoho služebnictva, dvořanů a úředníků. V roce 1546 kdy palác Hampton hostil francouzského velvyslance, musel král ubytovat v paláci i celý doprovod který čítal přes dvě stovky pánů. Za rok po úmrtí krále Jindřicha VIII se začal palác Hampton formovat při vlivu jeho dětí, princezen Marie, Alžběty a prince Edwarda. Palác Hampton bude hrát v jejich životě a vládě v Anglii důležitou roli.

Děti krále Jindřicha VIII Hampton milovali a trávili v něm většinu času a v paláci se konali i velmi důležité životní momenty, každého z nich. Princ Edward, byl pokřtěn v královské kapli, princezna Marie tu v roce 1554 strávila líbánky, ani jeden z nich ale palác neobohatil o další stavbu, nebylo potřeba, jejich otec toho vystavěl vskutku mnoho. Jediný kdo v paláci přeci jen něco zbudoval, byla královna Alžběta, vybudovala například kuchyň v nejvýchodnější části paláce. V těchto letech byl Hampton i přes půl století beze změny jedním z nejkrásnějších a nejatraktivnějších paláců v Evropě. Během panování královny Alžběty se Hampton stal ikonou a tradičním místem pro přijímání zahraničních delegací, ale také divadelní jeviště, nebo soud. Doba ale pokročila a změny jistě přijdou s nástupem nového vládce.

Král Jakub I panovník dvou zemí Skotska a Anglie, byl známí jako vášnivý lovec, proto mu Hampton také přirostl k srdci a tak se na vánoce v roce 1603 konal první velkolepí hon. Palác sloužil jako místo pro hry, tance, rauty a divadelní představení a mezi hosty patřil třeba i William Shakespeare. Ačkoli měl král sídlo v centru Londýna na Whitehall, stále častěji využíval Hampton palác a zajistil tak tomuto královskému sídla další náležitou popularitu. Jakub I postavil nové tenisové kurty a nechal vykopat kanál Longford, který přivádí vodu dalekých 11 kilometrů a napájí tak vodou kašny v zahradách paláce Hampton. V paláci se postupem doby začala objevovat také umělecká díla a dala tak počátek několika uměleckým sbírkám, které v paláci jsou.

Vilém Oranžský a Marie II přinesli barokní architekturu a styl pro palác Hampton. Za doby vlády těchto dvou panovníků se některé budovy paláce Hampton kompletně přestavěli a některé části se začali běžně používat k bydlení. Hlavní královské apartmány na jižní a východní straně paláce doznali nejvíce změn. Práce byli zahájeni v květnu 1689, bohužel díky velké rychlosti stavby a špatné kvalitě malty a stavebního materiálu se velká část jižního křídla zhroutila a zabila dva dělníky a dalších jedenáct zranila. Stavba byla samozřejmě obnovena, ale stavělo se již pomaleji a s větším důrazem na kvalitu práce, v paláci bylo v období mezi dubnem 1689 a březnem 1694 proinvestováno dalších 113 tisíc liber a byli postaveny nové apartmány. Do roku 1697 se práce na čas přerušili, přesto se ale palác dočkal velkých změn a proměny. Elegantní barokní fasády nahradily Tudorovské věže a komíny a dominují tak stavbě dodnes. Elegantní krby a architektonické římsy zdobí vnitřky pokojů. Nově palác dostal i zařízení pokojů, nový nábytek a exotické rostliny z celého světa, doplňky z tepaného železa. Vilém roku 1702 umírá v Kensingtonském paláci po komplikacích zranění po pádu z koně, nastupuje další panovník a začíná 18 století s královnou Annou jako panovnicí.


18 století přineslo řadu změn, na kterých se podepsalo několik panovníků, žádné z nich ale nebyli po vzhledové stránce tak důležité a víceméně vzhled paláce nezměnily. V Roce 1796 začala další větší rekonstrukce a po jejím dokončení v roce 1838 nechala královna Viktorie palác Hampton zpřístupnit veřejnosti. V této době má již palác tisíce pokojů a slouží jinému účelu, palác je rozdělen na část kde bydlí lidé, kteří poskytli královské koruně nějakou službu. V letech 1838 až 1851 bylo investováno přes sedm tisíc liber ročně do restaurování některého vybavení paláce, další fázi obnovy, která se táhla až do roku 1900 bylo věnována náležitá pozornost a palác se tak definitivně stává historickou památkou Anglie, přístupnou veřejnosti.

Jak se dostanu do Hamptonského paláce?

Možností je několik a záleží, jakou formu dopravy zvolíte, vlastní vůz nebo některá forma veřejné dopravy vám bude určitě vyhovovat. Pokud tedy zvolíte příjezd vlakem, palác Hampton se nachází v zóně 6 a je třeba se tímto řídit při použití cestovních karet a omezených jízdenek. Vlakem můžete přijet rovnou z centra ze zastávky Waterloo, cesta k paláci Hampton trvá zhruba 35 minut a z nádraží ze zastávky Hampton už jen 200 metrů pěšky přes most a jste na místě.

Cesta autobusem do Hamptonu, je také snadná a rychlá, k paláci jezdí následující autobusové linky, jsou to linka 111, 216, 411, 461, R68, 267 a 513.

Podrobnosti jednotlivých tras najdete níže.

Linka 111- Z letiště Heathrow Central, Cranford, Hounslow, Hampton a konečná Kingston.Linka 216- od Staines , Ashford, Sunbury, Hampton a Kingston.

Linka 411- ze západu Molesey a Kingston.

Linka 461- Od Chertsey, St Peters hospital, Weybringe, Walton, West Molesey a Kingston - nejede večer ani v něděli.

Linka R68- Od Kew, Richmond, Twickenham, Teddington a Hampton.

Linka 267- z Hammersmith, Brentfort, Isleworth, Twickenham, Fulwell a Hampton. Nejede ve státní svátky a v neděli.

Linka 513- Od Byfleet, Downside, Codham, Oxshott, Esher a Kingston. Jede omezeně zhruba třikrát denně a jen od pondělí do soboty.

Většina autobusů jsou uzpůsobeny i pro vozíčkáře, nejbližší autobusová zastávka je zhruba 200 metrů od vchodu do paláce Hampton.

Pokud přiletíte na některé z Londýnských letišť a budete chtít rovnou navštívit palác Hampton, dostanete se k němu následujícím způsobem.

Pokud přiletíte na letiště Heathrow, pojedete autobusem číslo 111. Z letiště Gatwick se musíte vydat vlakem na nádraží v Clapham a poté přestoupit na vlak do Hamptonu. Z letiště City se přepravíte nadzemkou do Canning Town a dále linkou končící na Waterloo. Odtud pojedete vlakem do stanice Hampton.

Pokud byste chtěli navštívit palác před vaším odletem, nezapomeňte si spočítat čas potřebný k návratu na letiště v rozmezí jedné až jedné a půl hodiny.

Co zajímavého v paláci Hampton uvidím?

Zahrady paláce Hampton.
26 hektarů překrásných udržovaných zahrad, se spoustou šumících fontán, více než 200 tisíc druhů květin a přes 300 hektarů zámeckých parků, to vše na vás čeká v zahradách paláce Hampton, vidět tu nádheru se opravdu vyplatí. Na začátku září můžete v paláci ochutnat slavné hrozny vinné révy vysázené v roce 1768, která dodnes produkuje velmi velkou roční úrodu.

Královská kaple.
Tato významná historická památka je v nepřetržitém provozu neuvěřitelných 450let, má mimořádně bohatou, pestrou historii připomínající vládu nejen Tudorovců. Podle dochovaných záznamů právě zde v roce 1540 předal arcibiskup Cranmer králi Jindřichu VIII dopis popisující obvinění jeho mladé manželky Kateřiny, byla obviněna z necudného chování před svatbou.

Hamptonské bludiště.
Toto světově známé živé rostlinné bludiště vzniklo kolem roku 1700 a nechal ho vystavět Vilém Oranžský. Toto bludiště je přírodní labyrint nejstarší v Anglii, má lichoběžníkový tvar a je přes 800 metrů dlouhý. Labyrint je vysázen z habrů a je velmi pečlivě udržován. Je vytvořen na místě prapůvodního labyrintu vytvořeného pro kardinála Wolseyho.

Kdy mají v paláci Hampton otevřeno?

V paláci Hampton mají otevřeno denně po celý rok s výjimkou vánoc a to konkrétně od 24 do 26 prosince. Otevírací doba paláce, zahrad a parků se řídí sezonou, je opět rozdělena na letní a zimní sezonu a detailní otevírací doba zní následovně.

Palác Hampton a bludiště:
Od 31. října do 24 března je zimní sezona a palác má otevřeno:
Pondělí až neděle a to od 10:00 do 16:30 s tím že poslední vpuštěná návštěva bude v 15:30, resp. v případě bludiště v 15:O45 hodin.

Od 25 března do 27 října je letní sezona a otevřeno je následovně:
Pondělí až neděle od 10:00 do 18:00 a prodej posledních vstupenek do paláce je do 17:00 a do bludiště do 17:15 hodin.

Kolik stojí vstupné do paláce Hampton?

Vstupné pro jednotlivce zakoupené přímo v pokladně paláce stojí pro dospělého 15,95 liber, pro děti od 5 do 16 let stojí vstupné 8 liber a rodinná vstupenka pro dva dospělé a šest dětí stojí 43,46 liber. Studenti a senioři nad 60 let zaplatí za vstupné 13,20 liber.

Letecky do Londýna s volným programem


Sdílej článek na Facebooku

Londýnský zpravodaj

Prostřednictvím našeho zpravodaje budete vždy včas informováni o aktuálních slevách na Londýnskou turistickou kartu London Pass a žádná vám už neunikne. Nenechte si utíkat peníze mezi prsty.
Z emailového zpravodaje se můžete kdykoli svobodně odhlásit, tak jednoduše, jak jste do něj vstoupili. Váš email nebude poskytnut nikomu jinému, spam nepodporujeme.

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Můžete navštívit

Vaše reklama u nás?

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner